W październiku tego roku, na konferencji  „Google Analytics Summit” w Mountain View, zapowiedziano nadejście nowej fali w dziedzinie Analityki Webowej. O kolejnym etapie ewolucji Google Analytics w Universal Analytics opowiada Krzysztof Czyżykiewicz – Web Analytics Manager.

 

Google Analytics używane przez 55,8% światowych witryn (w Europie 61,8%), jest jednym z najlepszych darmowych narzędzi do analityki internetowej. Od lat pomaga nam w ocenie ruchu, dochodowości naszych serwisów i przedsięwzięć marketingowych. Już teraz możemy dowiedzieć się wiele na temat naszych użytkowników i witryny, dzięki takim funkcjom, jak:

 • Segmentacja źródeł ruchu i użytkowników.
 • Przeprowadzanie testów A/B.
 • Remarketing na każdym etapie procesu zakupowego użytkowników.
 • Śledzenie transakcji e-commerce i innych celów witryny.
 • Ścieżki wielokanałowe i wspomagane konwersje.
 • Analiza treści strony, szybkości witryny czy wyszukiwarki wewnętrznej.
 • Analiza wpływu mediów społecznościowych.
 • Raporty niestandardowe i dostosowanie GA do indywidualnych potrzeb organizacji.

To tylko niektóre możliwości tego i tak już rozbudowanego narzędzia.

Jaką więc zmianę szykuje tajemniczo brzmiący Universal Analytics?

1.      Klient na wyciągnięcie ręki – Świat online/offline.

 

 • Universal Analytics umożliwi zamiast standardowego modelu zbierania danych, model w którym, sami będziemy mogli określić ID naszego użytkownika. Nowe podejście pozwoli połączyć zewnętrzne narzędzia CRM z danymi Google Analytics, zacierając w większym stopniu barierę śledzenia transakcyjności świata online i offline.

Jak mogę to wykorzystać w moim biznesie?

Samodzielne określenie usera pozwoli powiązać użytkowników między różnymi platformami śledzącymi – komputerami i telefonami komórkowymi oraz użytkowników dokonujących zakupu w sklepie stacjonarnym. Dzięki temu będziemy mogli spojrzeć na nasze dane w sposób bardziej „personalny”, zamiast opierać się na systemie anonimowych odwiedzin z różnych źródeł.

2.      Modele atrybucji konwersji – Mekka marketerów!

 

 • Aktualnie Google Analytics przypisuje konwersję do ostatniego źródła przynoszącego konwersję (z wyjątkiem ścieżek wielokanałowych – osobna funkcja). Nie jest jednak tajemnicą, że użytkownicy wykonują serię wizyt i porzuceń naszej witryny przed dokonaniem zakupu. Czy liczy się źródło, z którego użytkownik konwertuje np. reklama PPC, a może mailing, od którego 2 tygodnie temu użytkownik zaczął przygodę z naszą witryną?

Jak mogę to wykorzystać w moim biznesie?

W Universal Analytics sami zadecydujemy, czy ważna jest dla nas ostatnia wizyta przynosząca konwersję, pierwsza w której zapoznajemy użytkownika z naszym sklepem czy może wszystkie w równym stopniu. Wbudowane modele atrybucji lub projektowanie własnych to właśnie Universal Analytics. Wszystko zależy od celów naszych działań i czasu, w jakim użytkownicy podejmują decyzję. Usługa wcześniej dostępna w Google Analytics Premium, usprawni ocenę efektywności źródeł ruchu i przeniesie działania marketingowe w nowy wymiar zgodny z taktyką ZMOT.

3.     Import danych do Google Analytics – All in one.

 

 • Jak dotąd Google pozwalał nam automatycznie importować dane kosztowe Adwords do Google Analytics, wyliczając ROI kampanii reklamowych. Universal Analytics ma stać się platformą, w której będziemy mogli ocenić wszystkie nasze działania marketingowe, niezależnie od tego, czy współpracujemy z siecią afiliacyjną, prowadzimy mailing czy działania na facebooku.

Jak mogę to wykorzystać w moim biznesie?

Universal Analytics ma nam pozwolić na szybkie wyliczenie ROI wszystkich działań marketingowych w jednym miejscu.

Co czeka nas w przyszłości?

 

Nowa strategia Universal Analitycs może wynieść analitykę webową w nową erę pomiaru efektywności działań marketingowych. Może zapewnić  skuteczniejsze kierowanie przekazu do użytkowników w różnym stadium procesu zakupowego oraz z różną zasobnością portfela.

Jaka będzie przyszłość? My czekamy na nią z niecierpliwością.

 

Źródła:

Modelowanie udziału w konwersji -  http://goo.gl/ffSRr

Recap of Google Analytics Summit – http://goo.gl/5LkRu