Jeszcze w 2009 roku tag meta Description znacząco wpływał na pozycję witryny w wyszukiwarkach. Dzisiaj Description stracił swoją wagę z punktu widzenia SEO. Czy jest to jednak powód, aby przestać go stosować? Absolutnie nie. Odpowiednio sporządzony tag Description może znacząco wpłynąć na wzrost ruchu na Twojej witrynie.

Czym jest Description?

Tag meta Description to fragment kodu HTML, którego zadaniem jest trafne opisanie zawartości danej strony internetowej. Meta Description definiuje się w dokumencie HTML między tagami w następujący sposób:

W przeszłości tag meta Description (wraz z tagiem Keyword) odgrywał znaczącą rolę w procesie pozycjonowania stron internetowych w wyszukiwarkach. Prowadziło to jednak do nadużyć właścicieli serwisów internetowych, które sprowadzały się do nadmiernego przesycenia słowami kluczowymi (keyword stuffing) w obrębie Description. Z biegiem czasu problem spamu w Internecie wymusił na Google wprowadzenie zmian w algorytmie wyszukiwarki, które doprowadziły do tego, że tagi Description oraz Keywords przestały wpływać na pozycję w SERP-ach.

W oświadczeniu z września 2009 roku Google pisze:

“Even though we sometimes use the description meta tag for the snippets we show, we still don’t use the description meta tag in our ranking.”

Dlaczego tag meta Description jest taki ważny?

Wielu pewnie zapyta, dlaczego warto tracić czas i energię na coś, co nie przekłada się na wysoką pozycję w SERPach? Odpowiedź jest bardzo prosta. Zawartość tagów Description pojawia się w organicznych wynikach wyszukiwania pod postacią snippeta. Jest to krótki opis, który znajduje się tuż pod tytułem.

Zyskaj kontrolę nad snippetem i projektuj Description szyty na miarę. Dzięki temu możesz dopasowywać opis do własnych potrzeb. Dobrze skonstruowany meta Tag Description to:

 • Większa kontrola nad serwisem
  Jeżeli nasza podstrona nie posiada meta tagu Description, Google automatycznie wygeneruje snippet na podstawie zawartości naszej witryny lub na podstawie odwołań do naszej strony z różnych miejsc w sieci. Snippet może być również utworzony w oparciu o wpisy w katalogu DMOZ. Taki losowo wygenerowany tekst (snippet) na podstawie zawartości witryny bardzo często jest mało czytelny i niezrozumiały – nie przedstawia sobą wartości marketingowej i nie zachęca do wejścia na stronę.
  Poniżej przykład automatycznie wygenerowanego snippeta; nie wygląda zachęcająco, prawda?

 

 • Poprawa klikalności serwisu
  Meta tag Description napisany z zacięciem marketingowym może znacząco wpłynąć na klikalność strony (CTR). Description, który posiada wezwanie do działania (Call To Action), skuteczniej zachęci użytkownika do wejścia na stronę niż chaotyczny zlepek słów.
 •  Element wyróżnienia w sieci
  Skoro wywalczyliśmy wysoką pozycję w wyszukiwarce, warto zatroszczyć się o oryginalność. Ciekawy i oryginalny snippet z pewnością będzie tym elementem, który skutecznie odróżni nas na tle konkurencji. Dobrą praktyką jest stosowanie słów kluczowych, ponieważ zostaną one pogrubione w wynikach wyszukiwania, a tym samym skutecznie przyciągną wzrok użytkownika.

Chcesz dowiedzieć się więcej? Już wkrótce pokażemy Ci, jak stworzyć skuteczny meta Tag Description.