Ostatnie dwa tygodnie obfitowały w kolejne update’y w algorytmie Google, które wspólnie zmieniły ok. 3% wyników wyszukiwania.

Panda Update 20

Pierwszą z aktualizacji jest wprowadzona 27 września Panda Update 20, która wpłynęła na ok. 2,4% wyszukiwań w języku angielskim i minimum 0,5% wyszukiwań w pozostałych językach. Jej szczegóły nie są dokładnie znane. Matt Cutts (szef Działu Web Spam Google) potwierdził jednak implementację zmian. Objęły one również exact match domains (EMD), czyli domeny zawierające przesyt słów kluczowych w nazwie.

Google Panda to jeden z algorytmów wyszukiwarki, zwracający uwagę na jakość treści na stronie.

Pingwin Update 3

6 października rozpoczęła się aktualizacja Google Pingwin. Według Matta Cuttsa jej wpływ odzwierciedlił się na wyniki wyszukiwania ok. 0,3% fraz w języku angielskim i 0,3 – 04% fraz w innych językach.

Pingwin to algorytm Google mający na celu podnieść wyniki dla stron o backlinkach wysokiej jakości.

Top Heavy 2

9 października algorytm wyszukiwania przeszedł kolejną zmianę. Dotknęła ona serwisy przeładowane reklamami, których content jest mniej widoczny niż treści reklamowe. Top Heavy 2 uderzył w ok. 0,7% zapytań, ale pracownicy Google na swoim blogu uspokajają – pojedyncze reklamy wyświetlane nad tekstem nie zaszkodzą stronie.

Więcej o zmianach w algorytmie na blogu Google dla Webmasterów.

Zmiany w wytycznych Google dla Webmasterów

Wraz ze zmianą algorytmu zostały zaktualizowane Wskazówki dla Webmasterów od Google. Gigant z Mountain View zaostrzył zasady dotyczące pozyskiwania backlinków. Od tego momentu Twojej stronie może zaszkodzić również bezpłatne wymienianie się linkami.

Google wydaje się dbać coraz bardziej o wyniki wyszukiwania, po kolei eliminując każdą z metod tzw. Black Hat SEO. Czy kolejne aktualizacje nie uderzą jednocześnie w strony, których linki przychodzące są pozyskane zgodnie z wytycznymi? To się okaże…