Precyzja to najlepsza broń przeciw bezpodstawnemu samozadowoleniu, które często grozi naukowcom, a także właścicielom stron internetowych. Poszukując konkretnego wyniku, łatwo tracimy z oczu część zmiennych, które mają wpływ na końcowy efekt oraz ważne decyzje. O tym, jak unikać nieścisłości w Internecie pisze Krzysiek – ekspert w dziedzinie Usability w galaktyce Analytics.
Wierzę, że „Jeden precyzyjny pomiar jest wart tyle co opinie tysiąca ekspertów” jak powiedziała Admirał Grace Murray Hopper. Jednak aby pomiar był precyzyjny musimy wiedzieć, co chcemy zmierzyć. Z pomocą śpieszą raporty niestandardowe.
Google Analytics – dane, dane, dane…
Google Analytics jest narzędziem, które daje nam dostęp do niezliczonej ilości danych, raportów i wykresów dotyczących naszej witryny. Z jednej strony ma to wiele zalet, z drugiej powoduje, że czasami trudno nam podejść do analizy ruchu w sposób metodyczny.
W natłoku informacji łatwo zgubić cel analizy internetowej i zacząć skupiać się na rzeczach nieistotnych z punktu widzenia efektywności naszego biznesu, jak np. odwiedziny francuskojęzycznych mieszkańców Stanów Zjednoczonych, stanowiących 0,01% odwiedzających.
Raporty niestandardowe – Segmentacja Twojego biznesu
Raporty niestandardowe są funkcją, która pozwala samodzielnie wybrać wartościowe dla nas informacje i wracać do wybranego widoku w przyszłości. Szybka segmentacja danych to także widok informacji o witrynie przystosowany zarówno dla działu promocji czy kadry zarządzającej, jak i dla działu IT. A przede wszystkim to odpowiedź na 3 podstawowe pytania:
1. W co warto zainwestować w działaniach online?
Wnikliwa ocena efektywności poszczególnych źródeł ruchu: organic, adwords sieć reklamowa, adwords sieć wyszukiwania, afiliacje, mailing.
2. Jakie słowa kluczowe są najważniejsze i czy Twój brand rośnie w sieci?
Segmentacja słów kluczowych z podziałem na źródła, brand, longtail, frazy przynoszące konwersję, przyciągające nowych użytkowników, itp.
3. Kiedy moi użytkownicy kupują?
Harmonogramy dni, godzin i miesięcy o największej efektywności z punktu widzenia kampanii reklamowych i nasilenia widoczności w wyszukiwarkach.
W zależności od rodzaju witryny możemy wybrać dowolny wymiar Google Analytics i zestawiać go, np. z liczbą odwiedzin, % nowych użytkowników, ilością zakupów, średnią wartością zakupu, czy też przychodami. Później pozostaje już tyko obserwacja tych metryk w czasie i podejmowanie trafnych decyzji w oparciu o twarde dane.
Przykład raportu niestandardowego
Zobaczmy, które źródła cieszą się największą popularnością. Takiego zestawienia nie znajdziemy w raportach standardowych Google Analytics.
Konfiguracja raportu niestandardowego – 3 proste kroki!
Aby samodzielnie tworzyć raporty niestandardowe:
1. Klikamy raporty niestandardowe w naszym interfejsie Google Analytics.
2. Następnie wybieramy „+Nowy raport niestandardowy”.
3. Wybieramy dane do filtrowania.
Tak stworzony wykaz zapisze się w zakładce „Raporty niestandardowe” w interfejsie Google Analytics. Teraz pozostaje tylko regularna analiza interesujących nas metryk.
Niestandardowe zestawienie w Google Analytics umożliwia szybką i efektywną ocenę strony z wyszczególnieniem źródeł ruchu, słów kluczowych i miejsc docelowych. Raport stworzony w oparciu o nasze cele biznesowe, będzie stanowił pierwsze źródło informacji o kondycji naszej witryny.
Bonus – 3 raporty niestandardowe dla Twojego biznesu:
Będąc zalogowanym do Google analytics, kliknij link i wczytaj raporty do swojego profilu. W szybki sposób otrzymasz odpowiedź na pytania dotyczące Twojego biznesu.
W które źródła warto inwestować?
- Efektywność Źródeł Ruchu – http://goo.gl/vVAfS
Które strony są efektywne i stanowią wzór dla całej witryny?
- Efektywność Stron Witryny – http://goo.gl/lCzpR
Kiedy warto uruchomić kampanię Adwords lub działania social?
- Harmonogram Dni Tygodnia – http://goo.gl/FAyjz
Podobno liczby nigdy nie kłamią. Weryfikacja stale osiąganych wyników może być podstawą udanego przedsięwzięcia. Używasz takich narzędzi? A może znasz lepsze?
Źródła:
[1] Dokumenty Pomocy Google dotyczące Raportów niestandardowych: http://goo.gl/aOiM9
[2] Google Analytics Blog – Custom Reports in the new Google Analytics: http://goo.gl/tVSPF
Komentarze
—Robert|
Dziękuję. Bardzo ciekawy wpis. Szczególnie bonus sie przydał :)
Odpowiedz