Precyzja to najlepsza broń przeciw bezpodstawnemu samozadowoleniu, które często grozi naukowcom, a także  właścicielom stron internetowych. Poszukując konkretnego wyniku, łatwo tracimy z oczu część zmiennych, które mają wpływ na końcowy efekt oraz ważne decyzje. O tym, jak unikać nieścisłości w Internecie pisze Krzysiek – ekspert w dziedzinie Usability w galaktyce Analytics.

Wierzę, że „Jeden precyzyjny pomiar jest wart tyle co opinie tysiąca ekspertów” jak powiedziała Admirał Grace Murray Hopper. Jednak aby pomiar był precyzyjny musimy wiedzieć, co chcemy zmierzyć. Z pomocą śpieszą raporty niestandardowe.

 

Google Analytics – dane, dane, dane…

Google Analytics jest narzędziem, które daje nam dostęp do niezliczonej ilości danych, raportów i wykresów dotyczących naszej witryny. Z jednej strony ma to wiele zalet, z drugiej powoduje, że czasami trudno nam podejść do analizy ruchu w sposób metodyczny.

W natłoku informacji łatwo zgubić cel analizy internetowej i zacząć skupiać się na rzeczach nieistotnych z punktu widzenia efektywności naszego biznesu,  jak np. odwiedziny francuskojęzycznych mieszkańców Stanów Zjednoczonych, stanowiących  0,01% odwiedzających.

 

Raporty niestandardowe – Segmentacja Twojego biznesu

Raporty niestandardowe są funkcją, która pozwala samodzielnie wybrać wartościowe dla nas informacje i wracać do wybranego widoku w przyszłości. Szybka segmentacja danych to także widok informacji o witrynie przystosowany zarówno dla działu promocji czy kadry zarządzającej, jak i dla działu IT. A przede wszystkim to odpowiedź na 3 podstawowe pytania:

1.       W co warto zainwestować w działaniach online?

Wnikliwa ocena efektywności poszczególnych źródeł ruchu: organic, adwords sieć reklamowa, adwords sieć wyszukiwania, afiliacje, mailing.

2.       Jakie słowa kluczowe są najważniejsze i czy Twój brand rośnie w sieci?

Segmentacja słów kluczowych z podziałem na źródła, brand, longtail, frazy przynoszące konwersję, przyciągające nowych użytkowników, itp.

3.       Kiedy moi użytkownicy kupują?

Harmonogramy dni, godzin i miesięcy o największej efektywności z punktu widzenia kampanii reklamowych i nasilenia widoczności w wyszukiwarkach.

W zależności od rodzaju witryny możemy wybrać dowolny wymiar Google Analytics i zestawiać go,  np. z liczbą odwiedzin, % nowych użytkowników, ilością zakupów, średnią wartością zakupu, czy też przychodami. Później pozostaje już tyko obserwacja tych metryk w czasie i podejmowanie trafnych decyzji w oparciu o twarde dane.

 

Przykład raportu niestandardowego

Zobaczmy, które źródła cieszą się największą popularnością. Takiego zestawienia nie znajdziemy w raportach standardowych Google Analytics.

 

Konfiguracja raportu niestandardowego – 3 proste kroki!

Aby samodzielnie tworzyć raporty niestandardowe:

1.     Klikamy raporty niestandardowe w naszym interfejsie Google Analytics.

 

2.     Następnie wybieramy „+Nowy raport niestandardowy”.

 

3.     Wybieramy dane do filtrowania.

 

Tak stworzony wykaz zapisze się w zakładce „Raporty niestandardowe” w interfejsie Google Analytics. Teraz pozostaje tylko regularna analiza interesujących nas metryk.

Niestandardowe zestawienie w Google Analytics umożliwia szybką i efektywną ocenę strony z wyszczególnieniem źródeł ruchu, słów kluczowych i miejsc docelowych. Raport stworzony w oparciu o nasze cele biznesowe, będzie stanowił pierwsze źródło informacji o kondycji naszej witryny.

 

Bonus – 3 raporty niestandardowe dla Twojego biznesu:

Będąc zalogowanym do Google analytics, kliknij link i wczytaj raporty do swojego profilu. W szybki sposób otrzymasz odpowiedź na pytania dotyczące Twojego biznesu.

W które źródła warto inwestować?

Które strony są efektywne i stanowią wzór dla całej witryny?

Kiedy warto uruchomić kampanię Adwords lub działania social?

 

Podobno liczby nigdy nie kłamią. Weryfikacja stale osiąganych wyników może być podstawą udanego przedsięwzięcia. Używasz takich narzędzi? A może znasz lepsze?

Źródła:

[1] Dokumenty Pomocy Google dotyczące Raportów niestandardowych: http://goo.gl/aOiM9

[2] Google Analytics Blog – Custom Reports in the new Google Analytics: http://goo.gl/tVSPF