Większość osób zainteresowanych tematyką marketingu online docenia znaczenie kanałów Social Media w marketingu, niewiele niestety docenia, że są one również niezwykle istotne z punktu widzenia pozycjonowania. Mocno uproszczając można powiedzieć, że Social Media sprawiają, że dane strony internetowe są lepiej postrzegane przez roboty wyszukiwarek.

Już dawno minęły czasy, kiedy aby zdobyć uwagę robotów, praktycznie wystarczyło stworzyć strony mocno wypełnione słowami kluczowymi oraz pozyskać linki przychodzące z popularnych wówczas farm linków. Mimo iż z biegiem czasu przyjazny dla użytkownika kontent stawał się coraz bardziej istotny przełomem do zaniechania starych taktyk był algorytm Pingwin z Kwietnia 2013. Obecnie trafność kontentu i autorytet stanowią najważniejsze czynniki wpływające na ranking wyników wyszukiwania.

W jaki jednak sposób wyszukiwarki określają jakość tych wymiarów?

Oczywiście patrzą na wiele czynników on-site, jednak coraz częściej zwracają się ku Social Media szukając kolejnych oznak danego brandu i dzielenia się treścią strony. W bardzo przejrzysty sposób ujął to dyrektor jednej z czołowych firm marketingowych w Minneapolis TopRank Online Marketing Lee Odden:

“If social media and SEO fit together like peanut butter and jelly (if you didn’t know, yes they do) then content is the bread that holds them together.”*

Według Steva Raysona (szef rady dyrektorów City & Guilds oraz kontrybutor w SocialMediaToday) możemy określić przynajmniej 7 kluczowych czynników wpływających na optymalizację kanałów Social Media czyli tzw. SMO (SMO – ang. Social Media Optimization). Zaliczamy do nich:

•    Reputacja
•    Zaangażowanie
•    Autorytet
•    Przywództwo
•    Social
•    Media
•    Optymalizacja

Reputacja czyni Cię istotnym

Reputacja w Internecie nie różni się tak bardzo od tej w świecie realnym.  Należy wykreować sobie wizerunek eksperta w danej dziedzinie. W sieci dobrą reputację zyskujemy dzięki udostępnianiu oryginalnej i wysokiej jakości treści, jak również dzięki odpowiedniemu podejściu i wspieraniu użytkowników. Jeśli dzielimy się swobodnie treścią, udostępniamy dobry kontent, wchodzimy w rzeczowe dyskusje z użytkownikami oraz jeśli jesteśmy wobec nich pomocni zyskujemy reputację firmy godnej zaufania.

Zaangażowanie pokazuje, że jesteś firmą godną zaufania

Cały czas powinniśmy pamiętać, aby wykazywać jak największe zaangażowanie, w ramach którego wchodzą m.in.: komentowanie, udostępnienia, tweety, lajki oraz plusy. Dobry kontent to taki, o którym jest mowa – roboty Google lubią kiedy treść jest udostępniana. Pamiętajmy również, że nie musimy cały czas sami produkować nową wysokojakościową treść, możemy również dzielić się kontentem który udostępniają inni użytkownicy.

Równie istotne jak udostępniana przez nas treść jest aktywność internautów. Aby dotrzeć do odpowiedniej grupy użytkowników zainteresowanych naszą tematyką trzeba dotrzeć do nich poprzez odpowiednie kanały Social Media. Facebook, Twitte Google Plus, Linkedin – na tych i innych portalach społecznościowych możemy znaleźć rosnącą liczbę użytkowników chętnych do interakcji, musimy im tylko dostarczyć taką możliwość.

Nie zapominajmy również o pozostawieniu możliwości udostępniania naszej treści bezpośrednio ze strony, wtyczki typu AddThis pozwalają na natychmiastową akcję zaraz po zapoznaniu się ze stroną, a nie wymagają one od użytkowników ponownej rejestracji.

Autorytet nie stworzy się sam

Najprostszym przykładem autorytetu w Internecie jest Google Authorship, czyli prosty sposób na powiązanie tworzonej przez nas treści z naszą osobą. Związanie artykułów z naszym profilem Google+ pozwala zweryfikować nas jako autor, dzięki czemu możliwe jest wyświetlanie informacji o nas w wynikach wyszukiwania, co w rezultacie pozwala na „dodanie twarzy” do naszej ciężkiej pracy ;) .

Ryc. 1 Wynik wyszukiwania w TOP 10 na hasło „Search Engine Optimization”

Utwierdzenie naszej pozycji jako eksperta w danej dziedzinie, możemy jednak również dokonać dzięki kanałom social. Krótko mówiąc im więcej twoja treść jest udostępniana, lajkowana itp. tym większy autorytet jest zdobywany. Dodatkowo zyskujemy coraz większe grono czytelników.

Bądź przywódcą!

Stanisław Mika mówi o przywództwie w następujący sposób: „przywództwo postrzegane jest jako pewna zdolność, umiejętność lub cecha zjednywania sobie zwolenników, wywierania wpływu, a także tworzenia wizji rozwoju i pobudzania ludzi do działania.” Wbrew pozorom taka definicja nie jest rozbieżna od przywództwa w Social Media. Również i tu musimy mieć zdolności zjednywania sobie opinii użytkowników.

Jakim sposobem możemy to osiągnąć?

Oczywiście dzięki wysokiej jakości treści, badaniom i oryginalnemu konwentowi ;) . Można również udostępniać odkrycia innych dodając swoje własne przemyślenia na ten temat, wzbogacając je o nowy punkt widzenia.

Be Social!

Należy pamiętać aby nie zamykać się w swoim małym świecie. Oczywiście tworzone przez nas fanpage i treści są ważne, jednakże nie jesteśmy jedynymi „ekspertami” w branży. Powinniśmy z nimi nawiązywać kontakt, wdawać się z nimi w dyskusje i wymieniać nawzajem pomysłami.

Media

Jak już było wspomniane wcześniej, do odpowiednich grup musimy dotrzeć za pomocą odpowiednich kanałów komunikacyjnych.

Jakie kanały są obecnie najefektywniejsze?

Trudno wyobrazić sobie firmę bez FanPaga na facebooku. Czy jest to jednak najefektywniejsza platforma? Dla wielu branż pewnie tak, jednak pod kątem SEO czy SMO równie ważne lub nawet ważniejsze wydają się Google Plus i od niedawna należący do nich YouTube. Pojawianie się filmików w wynikach wyszukiwania nie stanowi nowości, coraz częściej jednak dostajemy z wyszukiwarki sygnały właśnie z Google +.

Zanim całkowicie skupisz się na jednym medium społecznościowym zastanów się czy może jednak inne nie będzie dla Ciebie lepszy wyborem, a może połączenie kilku?

Optymalizacja

Posiadanie kanałów społecznościowych to nie wszystko. Należy zadbać, aby były one przyjazne zarówno (a nawet szczególnie!) dla użytkownika jak również dla robotów Google.

Kanały Social Media powzwalają na pokazanie jaką firmą jesteśmy. Zwróćmy jednak uwagę jakich jakie słowa kluczowe przyciągają użytkowników do naszego serwisu i wzmacniajmy je poprzez SM.

Nie zapominajmy także o zapewnieniu internautom możliwości dzielenia się treścią na naszej stronie w szybki i prosty sposób (wtyczki typu AddThis)oraz dostępu do naszych profili społecznościowych (odpowiednie buttony powinny pojawić się bezpośrednio w serwisie w widocznym miejscu).

Każde medium jednak charakteryzuje się swoimi własnymi drobiazgami, które należy w odpowiedni sposób zoptymalizować.
Jeżeli chcecie popracować nad swoim kanałem YouTube zajrzyjcie do wcześniej opublikowanego na naszym blogu artykułu: http://webbersaar.com/blog/pozycjonowanie-video-czyli-jak-zoptymalizowac-swoj-kanal-youtube/. Wkrótce pojawią się również podobne artykuły dotyczące Google +, Twittera i Facebooka.

Nie trudno zauważyć, że Social media mają coraz większy wpływ na SEO i vice versa. Jedno nie może istnieć bez drugiego. Firma bez kanałów społecznościowych nie będzie budzić zaufania, jeśli jednak nie spojrzymy na SM pod kątem SEO i nie zoptymalizujemy publikowanej treści oraz samego kanału, nie będą one przynosiły żadnej wymiernej korzyści.

Milena Górska

*tłumaczenie: “Jeśli Social Media i SEO pasują do siebie jak masło orzechowe i dżem (jeśli nie wiedziałeś, to tak, pasują idealnie) to kontent jest jak chleb który łączy je ze sobą”.

 

 

Źródła:
http://socialmediatoday.com/ubersocialmedia/1601356/role-social-media-seo
http://socialmediatoday.com/steve-rayson/1675046/social-media-optimization-smo-seo-7-key-steps
http://socialmediatoday.com/jonmikelbailey/1587786/social-media-and-seo-they-love-each-other