Rośnie liczba ludzi, dla których ekran komputera to najczęściej oglądany krajobraz w ciągu dnia. Wyszukiwarki – niemal jak inteligentne boty – stale decydują o tym, jakie informacje wejdą w skład tego pejzażu. O słowach kluczowych dla wyników wyszukiwania mówi Kamil – asystent w katedrze SEO.

 

Gra słów

 

Czym są właściwie słowa kluczowe? Czy użytkownicy sieci wiedzą, że wyszukiwarka ma za zadanie myśleć, jak oni sami? Czy wpisując frazę mamy świadomość tego, że autorzy algorytmu stojący po drugiej stronie, kształtują wyniki wyszukiwania tak, aby jak najmocniej odzwierciedlały one myślenie ludzkie? Keywords, bo o nich mowa, jest istotną częścią SEO, a SEO rządzi naszą wyszukiwarką…

Słowa kluczowe to ciąg znaków, które internauta wypisuje na pasku wyszukiwania w konkretnym celu. Zestawy wyrazów w Internecie mają za zadanie dać użytkownikowi to, co chciałby zobaczyć – a tak naprawdę to, co zechcą mu pokazać administratorzy witryn. Pozycjonowanie to poszukiwanie przez ślepca właściwej drogi – nie ma sprawdzonego sposobu. Stąd też ważne jest odpowiednie nasycenie fraz kluczowych.

 

Ilość słów kluczowych w treści

 

Zbyt duże nagromadzenie keywords jest negatywnie oceniane przez roboty stron. Internauci nie są głupi – coraz częściej mają świadomość zaspamowania witryny. Istotne jest, aby poszukiwać słów kluczowych mających potencjał w wyszukiwarce, jednak jeszcze nie odkrytych przez konkurencję. Oto sposób na sukces. Wykorzystuj słowa unikalne i precyzyjne, także te skomponowane w ciągi zwane long tailem. Szokuj i intryguj słownictwem – tylko ciekawa treść inspiruje. Długi ogon wykorzystuje się optymalizując serwis tak, by odpowiadał na dużą liczbę wyszukiwania fraz tematycznych. Zyskuje to coraz szersze zastosowanie. Obecnie ok. 80% wyszukiwania jest długim ogonem, zważywszy, że pozycjonowanie na krótkie i ogólne frazy nie przynosi rezultatów. Przykładem long tail może być: Wrocław sprzedaż kabin prysznicowych, bezszwowe ubrania robocze Wrocław.

 

Dobór naturalny

 

Dobór słów kluczowych to przede wszystkim błądzenie i poszukiwanie trendów. Przy wyborze można oprzeć się na zachowaniach firm konkurencyjnych, korzystać z narzędzi analitycznych (np. Google External Keywords Tool), sprawdzać ruch w sieci i słownictwo używane przez internautów. Dobrze jest tez zrobić burzę mózgów czy też zastosować myślenie lateralne. Typując najlepsze sformułowania, kierujemy się przede wszystkim naturalnością – skoro internauci popełniają pomyłki, twórzmy frazy z najczęściej spotykanymi błędami językowymi. Metodyka doboru słów kluczowych to jakość stawiana nad ilością – nie trzeba zamieścić tysięcy linków, aby wypozycjonować stronę. Ważne, aby znajdowały się one w wartościowych miejscach. Dobrane słowa powinny odpowiadać zawartości strony docelowej. Doskonale sprawdzają się wyrazy bliskoznaczne oraz synonimy.

 

Wygląda na to, że istnieją sposoby, aby przechytrzyć roboty. SEO przypomina zaminowane pole, na którym, (pomijając ingerencję moderatorów stron), sztuczna inteligencja mierzy się z naturalną. Wypróbuj powyższe metody, a zmagania z algorytmem nabiorą charakteru pokojowej współpracy. A może znasz lepszy sposób? Jeśli tak – podziel się nim z nami!

Źródło: T. Frontczak, Marketing internetowy w wyszukiwarkach, Wyd. Helion, 2006