Facebook po raz pierwszy wychodzi poza sztywne ramy swojego serwisu i zaczyna ekspansję reklamową w aplikacjach mobilnych. Facebook i reklamy w aplikacjach to nowość, ponieważ konglomerat z Menlo Parknie stosuje ich nawet we wchłoniętych aplikacjach takich jak Instagram czy Whatsapp.
„Facebook Ads in partner mobile apps” to nic innego jak dodatkowa opcja umieszczania reklam, która odpowiadać będzie za reklamy w sieci partnerskiej Facebooka, do której każdy może się zgłosić. W sieci partnerskiej znajduje się już takie marki jak:
Nieunikniony jest szybki rozrost tej sieci, ponieważ to również pierwszy raz, gdy Facebook podzieli się zarobkiem z reklam. Aplikowanie do sieci partnerskiej Facebooka ( Audience Network) dostępne jest dla każdego pod tym linkiem https://developers.facebook.com/products/audience-network/
Jak działają reklamy w aplikacjach sieci Partnerskiej Facebooka?
Obsługiwanymi celami reklam są:
-
Instalacje aplikacji
-
Aktywność w aplikacji
-
Kliknięcia powodujące przejście do witryny
Najbardziej interesujący wydaje się być ostatni cel, który dość znacząco może wpłynąć na budowanie ruchu w witrynie internetowej. Z czasem cele mają być rozszerzane o te dostępne w webowej aplikacji AdsManager.
Facebook zadbał jednak o uproszczenie swojego rozwiązania i nazwał je „single click”, ponieważ:
- reklamy tworzone są dynamicznie z materiałów, których użyliśmy do stworzenia pozostałych reklam
- Wybór grupy docelowej jest taki sam jak dla reszty formatów reklamowych:
- Standardowy kreator
- Custom Audiences
- Core Audiences
- Lookalike audiences
- Raportowanie tego formatu będzie identyczne jak w przypadku pozostałych reklam
- Optymalizacją zajmuje się sam Facebook
Zrzut ekranu pokazujący przycisk włączający reklamy w aplikacjach sieci partnerskiej Facebook’a
Reklamy w aplikacjach będą wyświetlane w trzech różnych opcjach:
- Banner (320×50 banners)
- Interstitial (Full-screen)
- Native (ads that fit the look and feel of the app they’re placed in)
Pozycje reklam w Sieci Partnerskiej Facebook’a
Przykładowe reklamy Beats Music we wszystkich formatach
Jak widać na powyższych grafikach wersja natywna reklamy wydaje się być integralną częścią aplikacji, co przy możliwości targetowania wyświetleń w konkretnych aplikacjach mogłoby dawać całkiem ciekawe możliwości dla reklamy kontekstowej.
Jakie korzyści dla marketerów?
Dla marketerów to dobra informacja, ponieważ uzyskali nowe źródło generujące cenny ruch w witrynach www, które nie wymaga dodatkowej obsługi. Niestety opcje targetowania przez swoje wewnętrzne ograniczenia uniemożliwiają dobieranie aplikacji wyświetlających reklamy, co ogranicza wiele możliwości. Najbliższe kilka miesięcy pokażą, w jakim tempie będzie rozwijać się sieć partnerska czy wykorzystywanie reklam mobilnych przynosi wzrosty wyników i czy możliwości doboru grupy docelowej spełniają wymagania klientów. Jedno jest pewne- hegemonia Google na rynku reklam zaczyna się kończyć i w niedługim okresie czasu dowiemy się jak dużym kawałkiem tortu ta firma podzieli się ze swoją największą konkurencją
Komentarze
—