Ostatnio pojawiła się moda na linkbuilding oparty o „listy TR”. Cokolwiek kryje się pod tym sloganem, postarajmy się ustalić czy korzystanie z ogólnodostępnych list ma sens. Zacznijmy od przytoczenia kilku znanych faktów:

- Linki z profili nie są równie efektywne jak jeszcze pół roku temu.

- Coraz więcej spalonych miejscówek, dziękujemy białym wojownikom disavow tool.

- Nadmiar linków szkodzi.

-  Piramidy linków powoli odchodzą w zapomnienie, nastała era linków TR.

 

A teraz porównajmy krok po kroku, jak ma to się do „linków TR”

- Widziałem kilka takich list i mogę śmiało powiedzieć, że zdecydowana większość linków to nic innego, jak profile z for dyskusyjnych, ewentualnie profile z popularnych portali, to żadne odkrycie. Na pewno każdy z Nas ma masę list for lub web 2.0, więc po co nam kolejna?

- Google w bardzo prosty sposób poprawia wyniki wyszukiwania naszymi rękami. Może nie wszyscy zdają sobie sprawę, że korzystając z disavow tool dobrowolnie sprzedajemy całą branżę. Nikt dokładnie nie wie, ile razy domena musi pojawić się na liście linków do usunięcia, aby miało to wpływ na inne linki wychodzące, ale wiemy, że pojawiła się taka zależność. Nie trzeba chyba tłumaczyć, że miejscówki z ogólnodostępnych list lądują w disavow tool i nie ma tutaj znaczenia czy mówimy o listach TR, czy jakichkolwiek innych.

- Jeszcze nie tak dawno zabrzmiało by to dziwnie, ale wszystko się kiedyś zmienia, mówimy zarówno o likach wychodzących jak i przychodzących. Decydując się na zamieszczenie linka w miejscu z listy TR musimy się liczyć z bardzo szybkim zaspamowaniem miejscówki. Każdy z Nas widział profile tylko z linkiem, a przecież zadajemy sobie mnóstwo trudu aby się tam zarejestrować itp. Więc dlaczego sami sobie strzelamy w kolano?

- NIEPRAWDA. Piramidy linków nadal są skuteczne, tylko trzeba było być elastycznym wobec zmian w algorytmie. Listy linków TR sprzedają najczęściej osoby, które wcześniej oferowały piramidy linków, tylko rynek na takie usługi się skończył, ponieważ narzędzia potaniały i przestało to być dochodowe, dlatego bardzo szybko zaproponowano nam nową usługę, lecz czy tak naprawdę potrzebną?

 

Pisząc o listach TR nie sposób zapytać, w jaki sposób powstają takie listy? Co decyduje, że dana miejscówka znalazła się na owej? Lecz to zostawiam już do własnej refleksji.

 Witold D.

Fot: http://pixabay.com/static/uploads/photo/2013/07/28/12/23/paperclip-168336_640.jpg