Fakt, że YouTube stanowi drugą największą wyszukiwarkę na świecie nie jest dla nikogo niczym nowym. Na przestrzeni ostatnich kilku lat możemy jednak zauważyć jak duże znaczenie ma coraz silniejsza integracja wyszukiwarek, przykładowo poprzez pojawianie się filmów z YouTube w organicznych wynikach w Google.

Wyniki wyszukiwania na hasło „jak narysować Miceky Mouse”

Dla pewnych zapytań Google faworyzuje wyniki video (na pierwszej stronie może pojawić się nawet do 10 wyników video, spychając pozostałe wyniki dużo niżej). Lubi pokazywać filmiki YouTube szczególnie na zapytania zaczynające się od „jak”, tutoriale, jak również różnego typu recenzje.
Pojawianie się naszych video na wysokich pozycjach zarówno w wyszukiwarce YouTube jak i Google znacząco zwiększa ilość odsłon. Przekłada się to bezpośrednio na wzrost jakości odnośnika zamieszczonego w opisie filmu, co natomiast wpływa na zwiększenie ruchu na stronie. Często jest on jednak niedoceniany przez firmy prowadzące swoje kanały na zasadzie „bo każda firma taki ma”. Większość z nich nie wykorzystuje nawet połowy ich potencjału. Za pomocą kilku prostych zmian możemy podnieść zaufanie naszego kanału zarówno w oczach użytkowników, jak i robotów wyszukiwarek, co stanowi największy krok do zdobycia nowych, zaangażowanych widzów.

Jak tego dokonać?
Poniżej pokrótce zostaną omówione najistotniejsze czynniki wpływające na jakość filmików na YouTube oraz całego kanału.

1.    Zmiany w filmikach
a)    Tytuł filmu na YouTube (Title)
Podobnie jak w przypadku tradycyjnego pozycjonowania ogromne znaczenie ma tytuł. Powinniśmy starać się w nim uwzględnić istotne z naszego punktu widzenia słowa kluczowe, jednocześnie pokazując istotę filmu.
Należy tutaj zwrócić uwagę jakiego typu zapytania faworyzuje wyszukiwarka, o czym zostało już wspomniane wcześniej.

Wyniki wyszukiwania w YouTube na hasło „recenzja kosmetyków Oriflame”

b)    Opis filmu (Description)
Opis powinien informować o treści filmu w taki sposób, aby zawierał jednak najważniejsze  słowa kluczowe. Należy jednak pamiętać aby był UNIKALNY! Podobnie jak Google, YouTube również nie przepada za duplikatami treści. Ponieważ początek opisu pokazywany jest w wynikach wyszukiwania, dlatego właśnie w tej części powinny już zostać zawarte najważniejsze frazy.
W opisie powinien być również zamieszczony link do strony/podstron naszego serwisu najlepiej pasującej do danego video. Nie wolno jednak zapominać, że najważniejszy jest dobry i zachęcający opis!

c)    Transkrypcja
Dodatkowo zalecam się często zamieszczenie transkrypcji czyli innymi słowy napisów do filmu. YouTube je indeksuje i wykorzystuje jako istotny czynnik przy decydowaniu o kolejności wyświetlanych wyników.

d)    Tagi
Powinny one zawierać słowa kluczowe najlepiej odzwierciedlające treść filmu.  Należy również uwzględnić tagi z przymiotnikami, użytkownicy często bowiem wyszukują frazy typu: „ciekawe aplikacje na androida”, „śmieszne filmiki z psami”. Tagi pozwolą także aby filmiki wyświetlały się w sekcji „related video”.
W mojej opinii powinno uwzględnić się minimum 5 tagów, zarówno w liczbie pojedynczej jak  i mnogiej. Maksymalna liczba to około 10 tagów, większa ilość może już wyglądać na przyspamowanie.

e)    Linki do filmu na stronie
Pozycjonowanie video w wielu przypadkach jest zbieżne z pozycjonowaniem stron internetowych. Dlatego i tutaj istotne jest linkowanie i wzrost popularności filmików. Im mocniejsze i bardziej wartościowe serwisy linkują nasz filmik wzrasta jego popularność w Internecie.

f)    Jakość materiału
Powinno zwrócić się uwagę, aby dodawać filmy w jakości HD, są one przyjemniejsze dla użytkownika jak również są wyróżnione w obrębie samych wyników wyszukiwania.

Dodatkowymi czynnikami o jakie powinniśmy zadbać to zaangażowanie użytkowników, wyrażone w wystawianiu komentarzy, ocen, „odpowiedzi video”, dodawanie filmów do „fajnych” i „ulubionych”, zwiększaniu liczby odsłon oraz udostępnianiu filmów poprzez kanały społecznościowe. W jaki sposób możemy wpływać na te czynniki?

Przykładowo poprzez:
•    Promocje filmu na stronie internetowej.
•    Udostępnienie na kanałach Social Media.
•    Linkowanie video z bloga.
•    Pozwolenie na udostępnienie filmu na blogu/stronach internetowych innym użytkownikom.
Powinniśmy mieć na uwadze, że jeszcze większe znaczenie od samego wejścia na stronę, ma fakt czy użytkownik wszedł i od razu opuścił witrynę czy też obejrzał cały film. Im mniejsza liczba odrzuceń video tym większy autorytet.

2.    Zmiany w kanale
a)    Opis kanału
Opis kanału powinien być odpowiednio rozbudowany dokładny i treściwy, uwzględniający na początku najważniejsze słowa kluczowe. O ile mamy możliwość regularnego udostępniania filmów warto również uwzględnić harmonogram ich dodawania.
Moim zdaniem opis nie powinien być krótszy niż 500 – 700 znaków.

b)    Ikona kanału
Jak wiadomo diabeł tkwi w szczegółach, dlatego zmiana ikony kanału, na taką aby była jak najłatwiej kojarzona z firmą/kanałem pozwoli na wzbudzenie większego zaufania wśród użytkowników.

c)    Grafika kanału
Stworzenie grafiki kanału spójnej z wizerunkiem na stronie firmowej dodatkowo zwiększa autorytet kanału i jego pozytywne odbieranie przez internautów.

d)    Linki
Warto również dodać do kanału:
•    Linki niestandardowe

Oficjalny kanał Linkin Park na YouTube

Pierwszy link pojawia się na grafice kanału. Pozostałe będą wyświetlane poniżej grafiki w opisie. Dodając linki należy pamiętać aby tytuł i URL były za każdym razem unikatowe.
•    Linki społecznościowe (Facebook, Google+, Twitter).

Oficjalny kanał Linkin Park na YouTube

e)    Polecane kanały
Dodanie chociaż kilku polecanych kanałuówwzbogaci zarówno kontent jak i wiarygodność kanału.

f)    Słowa kluczowe kanału
Dobrą techniką jest dodanie minimum 10 słów kluczowych opisujących kanał. Umożliwią one wyświetlanie się naszego kanału na pożądane przez nas frazy.

g)    Autorytet kanału
Wyżej w wynikach wyszukiwania pojawiają się filmiki zamieszczone na kanałach o wysokim autorytecie. Zmiany jakie zasugerowano w powyższych punktach wpływają znacząco na poprawę wizerunku kanały i filmów, dodatkowo można jednak wzmacniać autorytet dzięki:
•    Regularnemu zamieszczaniu nowych filmików
•    Zaangażowaniu użytkowników
•    Liczbie subskrybentów

Milena Górska

Źródła:

http://backlinko.com/how-to-rank-youtube-videos

http://www.tagseoblog.com/video-seo-youtube-ranking-factors-infographic

http://www.ittechnology.us/pozycjonowanie-kanalu-i-filmow-na-youtube/

Fot: http://www.buyrealmarketing.com/blog/wp-content/uploads/2012/05/YouTube-is-Your-New-SEO.png