Wprowadzenie remarketingu w wyszukiwarce Google zrewolucjonizowało rynek reklamy online.
Dziś wzięliśmy pod lupę cele i zastosowanie trzech najbardziej aktualnych metod retargetingu reklamowego. Więcej o zasadach działaniu remarketingu w wyszukiwarce można przeczytać na naszym blogu, w tym miejscu.

Remarketing w wyszukiwarce google.com (RLSA)
Możliwość wyświetlenia spersonalizowanej reklamy „obiecującej” dodatkową korzyść po wybraniu oferty reklamodawcy – istotnie – cechuje się lepszymi wskaźnikami CTR i CR, w porównaniu do standardowego searcha. Czy mimo to wartość tego narzędzia jest istotna?

Analiza raportu konwersji wykazała, że RLSA pośredniczy w mniej niż 1% wspomaganych konwersji wybranego sklepu e-commerce. System wskazał kampanię brandową jako tę, która następuje najczęściej po odwiedzeniu witryny z kampanii RLSA. Wniosek nasuwa się jeden: faktycznie, kampania RLSA pełni tym większą rolę w procesie sprzedaży, im dłuższa jest ścieżka zakupu. Im większa wartość produktów, tym ścieżka zakupu wydłuża się. Biorąc pod uwagę stawkę CPC, która w przypadku RLSA jest o kilkadziesiąt procent wyższa niż w normalnym searchu, analiza kosztu konwersji winna być aktualizowana z większą częstotliwością, niż przy standardowej optymalizacji. Idealne byłoby wykorzystanie remarketingu w wyszukiwarce, sprowadzonego do pierwszych działań optymalizacyjnych, po pierwszym odwiedzeniu witryny, po frazie brandowej lub wejściu bezpośrednim.

Remarketing dynamiczny
Planowane na IV kwartał 2013r. uruchomienie przez Google remarketingu dynamicznego otworzy nowy rozdział możliwości Adwords, już dawno otwarty w innych platformach reklamowych. Wyświetlanie reklam prezentujących oglądane przez użytkowników w przeszłości produkty, wraz z ich aktualnymi cenami, to niewątpliwie atut sprzyjający wskaźnikowi CTR i współczynnikowi odrzuceń. Pytanie – co z uzasadnieniem biznesowym?
Biorąc na tapetę kolejny sklep e-commerce, w którym ścieżka zakupowa jest zdecydowanie krótsza od sklepu opisanego wyżej i tym samym średnia wartość transakcji mniejsza o kilkaset procent, nasuwa się wniosek: udział retargetingu rośnie z jednego do kilku procent w całkowitej sprzedaży e-sklepu.
Co cechuje retargeting dynamiczny? Reklamy często nie komunikują unikatowych korzyści oferty, a jedynie w prosty sposób przedstawiają nazwę, zdjęcie i – co najważniejsze – aktualną cenę przeglądanych w przeszłości produktów, która dla 91% internautów jest najważniejszym czynnikiem decydującym o zakupie.* Wpisując czynnik cenowy w nieprzerwanie najwyższy procentowy wzrost sprzedaży produktów do 100zł, można sformułować prosty wniosek: remarkating dynamiczny istotnie zwiększa wolumen sprzedaży produktów nisko kosztowych.

Remarketing Analytics
Nieograniczone możliwości segmentacji użytkowników serwisu, w zestawieniu z czynnikami jakościowymi, dostarczają nieocenionej wiedzy na temat grupy docelowej naszego biznesu. W większości przypadków dojdziemy jednak do ogólnego wniosku „20/80” (20% kupujących generuje 80% przychodu). Jak maksymalizować zasięg tych najważniejszych 20%?

Zestawiając jakościowe czynniki z profesjonalną segmentacją użytkowników:
Analiza grupy docelowej jednego z klientów agencji wykazała, że wartość sprzedaży produktów e-sklepu jest zależna od rozdzielczości ekranu użytkowników i systemu operacyjnego, którym się posługują. Wydzielenie odpowiednich list retargetingowych i dostosowanie komunikacji pod potrzeby grupy docelowej, skutkowało wyższym o 400% wskaźnikiem CR niż średnia ze wszystkich kampanii retargetingowych.

W dzisiejszym marketingu  internetowym wydawcy  tak często rozbudowują swoje narzędzia, że reklamodawcy nie nadążają weryfikować usprawnień i nowych funkcjonalności. Paradoksalnie, dochodzi więc do sytuacji, w których wykorzystywanie prawie nieograniczonych możliwości narzędzi reklamowych staje się celem samym w sobie, więc na dalszy plan zostają sprowadzone ich podstawowe zastosowania.

 

Łukasz Wnuk

 

*Źródło: Raport Trusted Shops, Sprzedaż internetowa w Europie 2012, Kolonia 2012.