Chociaż drzwi percepcji dawno zostały już wyważone przez rozmaitych ekspertów w programowaniu danego punktu widzenia, zawsze warto przypomnieć sobie, jak podnieść do potęgi dar przekonywania. O zasadach skutecznej i precyzyjnej komunikacji pisze dziś Damian – copywriter  z układu SEM.

 

                                                                                                                                                                                                                 Zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego jedne produkty sprzedają się lepiej od innych? Na taki stan rzeczy może mieć wpływ wiele czynników takich, jak cena, dostępność produktu, opakowanie, opinie, kampania reklamowa czy opis produktu. Oto 10 patentów na efektywną ofertę marketingową.

 

1. Poznaj produkt

 

Sytuacja jest banalna w momencie, gdy tworzymy ofertę marketingową produktu, który sprzedajemy lub usługi, którą oferujemy. Jeżeli jednak piszemy opis produktu na zlecenie, warto wcześniej zaznajomić się z nim.

                Wiedza to potęga – reguła ta rządzi również w marketingu internetowym.

Zanim zaczniesz tworzyć ofertę produktu, przetestuj go i wypisz sobie jego zalety i wady. Dobrą praktyką jest zapoznanie się z opisem producenta, a jeszcze lepszą – bezpośrednia z nim rozmowa. Dzięki zdobytej w ten sposób wiedzy, proces pisania przebiegnie sprawniej, a sam tekst nie będzie wyssany z palca.

 

2. Określ idealnego klienta

 

Zastanów się, kim jest Twój idealny klient. 30-letnim mężczyzną, który pracuje w korporacji i lubi aktywny styl życia? A może  atrakcyjną kobietą, ceniącą sobie luksus i prowadzącą własny biznes? Twój idealny klient preferuje mobilne rozwiązania czy jest typem tradycjonalisty i z Internetu korzysta w domu? Im więcej o nim wiesz, tym łatwiej będzie Ci dopasować do niego formę komunikatu oferty produktowej.

Dobrą praktyką jest sondowanie opinii Internautów. Przeanalizuj wypowiedzi użytkowników for internetowych i serwisów branżowych na temat opisywanego przez Ciebie produktu. Dzięki temu poznasz ich obawy oraz oczekiwania, a także problemy i pytania odnośnie oferty.

 

3. Sprawdź konkurencję 

 

W Internecie nic nie istnieje samotnie w próżni. Zobacz więc, jak i co piszą na temat konkurencyjnego produktu inni copywriterzy. Zaznacz sobie teksty, które uważasz za atrakcyjne i sprawdź, czy wzbudzają zainteresowanie użytkowników. Im więcej komentarzy na temat produktu, tym oferta jest atrakcyjniejsza i sprowadza pożądany ruch. Przeanalizuj kreacje i wyciągnij odpowiednie wnioski. Konkurencja to nieocenione źródło inspiracji. Pamiętaj, aby nie kopiować cudzych tekstów. Postaw na oryginalność i wyobraźnię. Twoim zadaniem jest stworzenie tekstów skuteczniejszych, które z powodzeniem będą rywalizowały z kreacjami konkurencji, a nie je duplikowały.

 

4. Licz się z czasem Klienta

 

Pamiętaj, że Internauta jest bardzo niecierpliwym klientem – najpierw skanuje tekst i zabiera się za jego lekturę dopiero, gdy uzna że jest on dla niego wartościowy. Lubi proste i jasne przekazy oraz krótkie i rzeczowe komunikaty. Pisz zwięźle i stosuj słownictwo ogólnie zrozumiałe dla każdego.

Nie zapomnij również o formatowaniu treści. Tekst musi być czytelny, miły dla oka i skonstruowany tak, by umożliwić jego skanowanie. Stosujemy więc:

 • śródtytuły
 • akapity
 • wypunktowania
 • pogrubienie istotnych informacji o produkcie
 • grafiki

 

5. Przyciągaj tytułem, zatrzymuj nagłówkiem

 

Internaucie wystarczy średnio 10 sekund, aby ocenić tekst w Internecie. Skuteczna oferta marketingowa zatrzymuje potencjalnego klienta na dłużej. To jak dobór naturalny w świecie przyrody. W walce o przetrwanie wygrywa tylko najsilniejszy, najsprytniejszy i najatrakcyjniejszy osobnik z silną pulą genów. W marketingu internetowym takim mocnym genem jest tytuł oferty. Skuteczny tytuł czy slogan jest pierwszym łącznikiem między odbiorcą a naszym komunikatem. Dobrze skonstruowany tytuł powinien więc:

 • przyciągać uwagę
 • zaskakiwać
 • intrygować
 • szokować
 • informować
 • nagradzać za zaangażowanie
 • budować lojalność

Tytuł ściąga uwagę klienta, jednak to nagłówek podsyca jego zainteresowanie. Skuteczny nagłówek (lead) powinien być krótkim, rzeczowym streszczeniem całego tekstu, zawierającym najistotniejsze cechy danego towaru czy usługi. Pamiętaj jednak, aby nie wyciągać wszystkich asów z rękawa i zostawić kilka smaczków na później.

W myśl tej zasady (oraz aby zachować stosownie wysoki poziom koherencji) zapraszamy do zapoznania się z drugą częścią artykułu, która zostanie opublikowana wkrótce. Czy potrafisz zgadnąć już teraz, jak brzmi pozostałe 5 przykazań?